احداث خط ریلی شلمچه-بصره، جمهوری اسلامی ایران را قدرتمند خواهد کرد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، گفت: در صورت راه اندازی کریدور زمینی «مقاومت» منافع ژئوپلتیک ایران و عراق کاملاً تأمین خواهد شد و دسترسی ایران به دریای مدیترانه، جمهوری اسلامی را کاملاً قدرتمند و غیرقابل مهار خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد اروند، مهندس «علی زارعی» رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل این سازمان، پیرامون برگزاری آئین کلنگ‌زنی احداث ایستگاه راه‌آهن شلمچه و آغاز عملیات ریل‌گذاری راه‌آهن شلمچه –بصره، و پیامدهای این پروژه ملی، اظهار داشت: مهم ترین دلیل اهمیت خط ریلی شلمچه به بصره، اتصال مستقیم راه آهن ایران به عراق است و از سوی دیگر عراق با استفاده از این خط ریلی می تواند به آسیای میانه، روسیه و چین متصل شود.

وی با بیان اینکه اتصال عراق به سه نقطه مختلف جغرافیایی، مزیت‌های اقتصادی و تجاری و سیاسی فراوانی برای این کشور به همراه خواهد آورد، گفت: چین سرمایه گذاری اقتصادی سنگینی در عراق انجام داده و با توجه به جمعیت جوان عراق و منابع نفت و گاز فراوان این کشور، دسترسی ریلی و امن چین به عراق از طریق ایران برای این کشور کاملا حائز اهمیت است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، با اشاره به ارتقاء جایگاه ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک ایران در غرب آسیا به واسطه احداث و اتصال این خط آهن، تصریح کرد: عراق در تلاش است از بندر فاو و ام القصر خط ریلی، آزادراه و خط لوله صادرات نفت و گاز به ترکیه احداث کند. بر همین اساس لزوم افزایش همکاری‌های اقتصادی کشورمان با عراق محسوس است و برای جایگزینی مناسب این مسیر ایران باید همکاری های اقتصادی خود با عراق را افزایش دهد و مسیر جایگزین مناسب برای این مسیر، ایجاد یک خط ریل ساحلی از بندر چابهار تا بندرعباس و سپس تا بندر بوشهر،ماهشهر و در نهایت خرمشهر، شلمچه و بصره است. لذا عراق می تواند از این مسیر ریلی برای انتقال انواع بار و کالا از قلب عراق تا فاو و آسیای جنوب شرقی استفاده کند و سپس با تکمیل مسیر ریلی خود، بار و مسافر به سوریه، لبنان و قلب اروپا منتقل کند.

مهندس زارعی ادامه داد:این کریدور بخشی از دالان مقاومت خواهد بود که ایران را به عراق و بنادر سوریه و لبنان متصل می کند.

وی با بیان اینکه این کریدوری است که شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی برای شکل‌گیری و تثبیت آن مجاهدت فراوانی صورت داد و بخش عمده‌ای از فعالیت‌های تروریستی آمریکا در غرب آسیا با هدف جلوگیری از شکل‌گیری آن صورت می‌گیرد، یادآور شد:  کریدور زمینی «مقاومت» در صورت راه اندازی، منافع ژئوپلتیک ایران و عراق را تامین  و دسترسی ایران به دریای مدیترانه جمهوری اسلامی را کاملا قدرتمند و غیرقابل مهار خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، خاطرنشان کرد: ایجاد خط ریلی از شلمچه به بصره، در آینده اتصال ایران به خط ریلی کشورهای جنوب خلیج فارس را نیز ممکن می کند.

زارعی با اشاره به اینکه بر اساس این طرح، ایران به عراق متصل شده و سپس از طریق خطوط ریلی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به عربستان و بنادر آن در دریای سرخ و سپس قاره آفریقا دسترسی خواهد داشت، بیان کرد: شکل گیری این مسیر مزایای زیادی برای چین خواهد داشت و وزن ایران را در مناسبات بین المللی بیش از گذشته افزایش خواهد داد.

وی اضافه کرد:افتتاح راه آهن شلمچه به بصره اولین قطعه پازل، برای ایجاد تمامی شبکه های ریلی مهم است؛ لذا علیرغم تمامی مشکلات اقتصادی و سیاسی، ایران و عراق باید عزم خود را برای تکمیل شبکه های ریلی ذکر شده جزم کنند تا در آینده جایگاه برتر را در غرب آسیا داشته باشند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برادران عراقی باید توجه داشته باشند که ترکیه اهداف توسعه طلبانه ای را در شمال عراق دنبال کرده و به طور مرتب تمامیت ارضی این کشور را با حضور نظامیان خود در خاک عراق نقض می کنند، اظهار داشت: سدسازی های گسترده ترکیه بر روی دجله و فرات امنیت آبی مردم عراق و آینده بسیاری از صنایع و کشاورزی و دامپروری را در این کشور به خطر انداخته همچنین حمایت ترکیه از گروه های تروریستی، خصوصا داعش برای بیش از یک دهه، امنیت و ثبات عراق را برای مدت ها به چالش کشید.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند،با تأکید بر این موضوع که جمهوری اسلامی ایران به حل این چالش‌ها به کشور دوست و برادر عراق کمک کرد، یادآور شد : افزایش وابستگی اقتصادی عراق به ترکیه برای صادرات و واردات انواع کالا و انرژی یک خطای استراتژیک و جبران ناپذیر است که با توجه به سیاست تهاجمی و غیردوستانه این کشور در قبال سوریه و عراق پیامدهای مخربی برای هر دو کشور خواهد داشت. بنابراین تنها شکل گیری شبکه کریدوری از بندر چابهار تا شلمچه و سپس بصره تا کربلا و سوریه و لبنان از یکسو و کشورهای جنوب خلیج فارس و سپس آفریقا از سوی دیگر، آینده ای ایمن و روشن را برای ایران و عراق رقم خواهد زد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا