اروند؛ خاستگاه سرمایه‌گذاری‌های خرد، کلان و اشتغال‌آفرین

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در آئین بهره‌برداری از ۳ پروژه سرمایه‌گذاری در این منطقه، از افتتاح چند پروژه و ابَر پروژه سرمایه‌گذاری و صنعتی در منطقه که منجر به اشتغال ۳ هزار نفری خواهد شد، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان منطقه آزاد اروند،همزمان با هفته دولت، از ۳ پروژه تولیدی-صنعتی با حجم سرمایه‌گذاری بالغ بر ۵۶۰ میلیارد ریال و اشتغال(مستقیم-غیرمستقیم) بیش از ۱۲۰ نفر رونمایی شده و به بهره برداری رسید.

این پروژه ها شامل تولید مقاطع فولادی( نبشی)، لوله تک جداره از جنس پلی اتیلن و لوازم یدکی خودرو می باشند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در این خصوص اظهار داشت: علاوه بر پروژه‌هایی که امروز افتتاح و به بهره بردای رسید، تعداد ۹ پروژه صنعتی- تولیدی دیگر نیز در آینده‌ای نه چندان دور به بهره‌برداری خواهد رسید که حجم سرمایه‌گذاری ۸ پروژه تولیدی آن معادل ۲ هزار و ۳۸۴ میلیارد ریال خواهد بود که اشتغالی بالغ بر ۶۳۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد خواهد نمود که پیشرفت فیزیکی این طرح ها به بیش از ۹۰٪ بوده است.

محمدرضا اسکندری ادامه داد: پروژه دیگر تولیدی ما در اروند ابر پروژه فولاد جهان آرا می باشد که با حجم سرمایه گذاری ثابت بالغ بر ۴۵۰ میلیون یورو و سرمایه در گردشی معادل ۲۰ هزار میلیارد ریال می‌باشد که ماحصل این پروژه اشتغالی بالغ بر ۳ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم خواهد بود.

وی در پایان با تاکید بر توجه رئیس جمهور محترم جناب آقای دکتر رئیسی و دولت مردمی و جهادی سیزدهم به شهرستانهای آبادان وخرمشهر برای تشکیل کار گروه توسعه این دو شهرستان، یادآور شد: از جناب آقای دکتر رئیسی تقدیر و تشکر نموده و توفیقات روز افزون را برای همه دولت مردان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی از خدواند منان مسئلت می کنم.

در ادامه فرآیند بهره‌برداری از این پروژه‌های سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد اروند که مقارن با سایر مناطق آزاد تجاری، صنعتی کشور انجام گرفت، معاون اول رئیس جمهور ضمن ابلاغ دستور آغاز به‌کار این واحدهای تولیدی، بیان کرد:
این مناطق مرکز پشتیبانی فعالیت های اقتصادی در کشور هستند.

معاون اول رئیس جمهور در این مراسم که با حضور وزیر اقتصاد و نیز دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد، با اشاره به تلاش های مدیران این مناطق در یک سال گذشته برای افزایش سرمایه گذاری و اشتغالزایی خاطرنشان کرد: در دهه های گذشته مناطق آزاد نتوانستند نسبت به اهداف از پیش تعیین شده خود موفقیت چندانی داشته باشند و به جای اینکه مرکزی برای صادرات کالاها و خدمات ایرانی باشند به محل واردات در کشور تبدیل شدند.

وی با اشاره به گزارش دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در خصوص اجرای “طرح تحول” در مناطق قدیم و جدید در حوزه های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در دولت سیزدهم تصریح کرد: برنامه ریزی ها و اقدامات خوبی در دولت در چند ماه گذشته در این مناطق انجام شده که البته نباید به همین دستاوردها بسنده کرد و با توجه به امکانات و اختیارات مناطق آزاد می توان دستاوردهای بزرگ اقتصادی و سرمایه گذاری برای کشور ایجاد کرد.
دکتر مخبر با بیان اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان به لحاظ جغرافیا و منابع طبیعی و ظرفیت های خدادادی از موقعیت های بسیار بالاتری برخوردار هستند، گفت: مشکلات سرمایه گذاری و تولیدی کشور به راحتی از طریق این مناطق حل شدنی است.

وی تصریح کرد: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می تواند نماد جدی تحقق شعار سال یعنی “تولید، اشتغالزایی و دانش بنیان” باشد که ضروری است وزارت اقتصاد و شورای عالی مناطق آزاد با همکاری و کمک یکدیگر امکان یک جهش بزرگ اقتصادی در این منطقه را ساماندهی کنند.

وی با بیان اینکه مناطق آزاد بهترین نمونه الگویی و کوچک برای تحقق دولت الکترونیک هستند، افزود: ساماندهی حداقل ۱۵ شهر هوشمند در مناطق آزاد ضروری است که این مهم می تواند به عنوان یک دستاورد بزرگ دولت سیزدهم محسوب شود.

وی بر ضرورت بسترسازی و ایجاد امکانات لازم برای ارتباطات بین المللی به ویژه در بخش های بانکی، بیمه ای و سرمایه گذاری در مناطق آزاد تاکید کرد و گفت: باید نحوه تعاملات بین المللی با کمک وزارت اقتصاد در مناطق آزاد هرچه سریعتر پایه ریزی شود، البته باید در سالهای گذشته اینگونه اقدامات در مناطق آزاد بدون توجه به تحریم ها پیگیری می شد اما دولت سیزدهم به دنبال آن است تا بسترهای سرمایه گذاری و توسعه در حوزه صادرات، مسائل مالی، بانکی و بیمه ای را ایجاد کند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اهمیت توسعه دیپلماسی اقتصادی در مناطق آزاد گفت: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می توانند با همسایگان خارجی هم مرز خود ارتباطات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی را به عنوان یک فرصت طلایی در بخش های پیمان های پولی، ارتباطات مالی گسترده، افزایش صادرات و واردات هدفمند پیگیری کنند.

دکتر مخبر همچنین در این جلسه بر لزوم بسترسازی و ایجاد امکانات برای تحقق اقتصاد دانش بنیان، تسهیل در ثبت شرکت ها در مناطق آزاد، سرمایه گذاری مشترک با کشورهای همسایه و شرکت های خارجی و ایجاد مشوق های لازم تاکید کرد.

دکتر خاندوزی وزیر اقتصاد نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه ایجاد روش های نوین سرمایه گذاری حداقل انتظار از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است تاکید کرد: باید در سال دوم فعالیت دولت سیزدهم تلاش شود تا به هدف برون گرایی به عنوان یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی در مناطق آزاد برسیم.

وی همچنین ایجاد سرمایه گذاری و تولیدات مشترک با طرف های خارجی با انگیزه صادرات و بازارهای هدف را یک حرکت فعالانه اقتصادی و ارزآور در مناطق آزاد دانست وگفت: با ایجاد امکانات و مدیریت و سرمایه گذاری می توان اداره و رشد اقتصادی کشور را به راحتی بر عهده مناطق آزاد گذاشت و علیرغم دشواری ها و فشارهای بین المللی اهداف برونگرایی اقتصاد مقاومتی محقق شود.

سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه مناطق آزاد در سالهای گذشته به اهداف تعیین شده در راستای تولید، سرمایه گذاری و ارزآوری نرسیده اند گفت: دبیرخانه شورای عالی در دولت سیزدهم با یک طرح تحول در مناطق قدیم و جدید در حوزه های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی تغییر ریل بزرگی را آغاز کرده است و خوشبختانه در طی یک سال گذشته شاخص های اقتصادی در این مناطق بهبود یافته اند.

وی افزایش ۲۷ درصدی صادرات، کاهش ۲ درصدی واردات، هدفمند کردن واردات، تراز مثبت ۳۵ میلیون دلاری تجاری، افزایش سرمایه گذاری در مناطق آزاد به میزان ۵۸ درصد و افزایش ۸۶ درصدی صدور جواز تأسیس در این مناطق را از جمله دستاوردهای دبیرخانه شورای عالی در دولت سیزدهم برشمرد و گفت: در حوزه مناطق ویژه نیز افزایش سرمایه گذاری های داخلی و خارجی، افزایش گردشگران داخلی تا ۵ میلیون نفر در نوروز سال جاری، اعطای مجوز برای فعالیت ۵۰۰ شرکت دانش بنیان و توانمندسازی و محرومیت زایی در این مناطق از جمله فعالیت های در یک سال گذشته است.
انتهای خبر/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا