طرح جامع منطقه آزاد اروند

مناطق آزاد، به‎عنوان پنجره‌اي براي همگامي و هم پيوندي تجاري با اقتصاد جهاني و ايجاد رشد و تحول در صادرات و بهره‌مند شدن از سرمايه‌هاي داخلي و خارجي، دستيابي به اهداف توسعه اقتصادي، كارآفريني و انتقال فناوري بنا نهاده شده‌‌اند.

 به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان منطقه آزاد اروند، تفکر بهره‌گیری از پتانسیل‌های ناحیه خرمشهر – آبادان، در سال ۱۳۷۵ براساس خواست مردم بومی، پیگیری مسئولان محلی و مصوبه مورخ ۲۴/۹/۱۳۷۵ وزرای عضو شورای عالی مناطق آزاد و متعاقب آن تایید ریاست جمهوری در قالب منطقه ویژه اقتصادی خوزستان واقع در ضلع شمالی شهرستان‌های خرمشهر و آبادان، با وسعت تقریبی دو هزار هکتار فراهم شد. همچنین در تاریخ ۳۰/۴/۱۳۷۶ به منظور بهره‌گیری از امکانات تخلیه و بارگیری و انبارداری بندر خرمشهر، با مصوبه دیگری ، منطقه ویژه اقتصادی خرمشهر به مساحت تقریبی ۲۳۰ هکتار در کنار اروندرود و در جنب گمرک این بندر ایجاد گردید. نهایتاً در سال ۱۳۸۳ این محدوده بصورت پایلوت به ۱۷۴۰۰ هکتار  از اراضی انتخابی در آبادان و خرمشهر  تحت عنوان منطقه آزاد اروند توسعه یافت .
همزمان با آغاز دولت تدبیر و امید و روی کار آمدن هیئت مدیره جدید منطقه آزاد اروند، دور جدیدی از تلاش‌ها و رایزنی‌ها در خصوص گسترش محدوده تکوین یافت؛ در همین راستا طرح‌های مختلفی برای توسعه این منطقه کارشناسی شد که با پیگیری‌های فراوان دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور و همچنین مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره منطقه آزاد اروند، با نگاه و عنایت ویژه رییس جمهور محترم، طرح افزایش محدوده منطقه آزاد اروند و قرارگیری شهرهای آبادان و خرمشهر در این محدوده مسجل گردید و به موجب تصویب نامه مورخ ۲۲/۱۰/۱۳۹۲ وزاری عضو شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، مساحت منطقه آزاد تجاری – صنعتی اروند به بیش از ۳۴ هزار هکتار افزایش یافت.
با توجه به افزایش محدوده منطقه آزاد اروند، نبود طرح جامع یکپارچه و ضرورت به‌روزرسانی و به‌هنگام‌سازی طرح‌های جامع شهرهای آبادان و خرمشهر و ایجاب تلفیق طرح‌های توسعه و عمران، تفصیلی و ساماندهی تهیه شده جهت نواحی مختلف منطقه و همچنین لزوم رعایت ملاحظات زیست محیطی در محدوده یاد شده مطرح گردید و سازمان منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی اروند موظف به تهیه طرح جامع در محدوده توسعه یافته، با در نظر گرفتن گرایش‌های غالب منطقه و ارایه آن به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی گردید و براین اساس مطالعات طرح جامع یکپارچه منطقه آزاد اروند با رویکرد ساختاری کالبدی در مردادماه سال۹۴ با به کارگیری مشاور صاحب صلاحیت در تراز ملی توسط معاونت فنی و زیربنایی منطقه آزاد اروند، در شش مرحله آغاز شد.
این طرح  در ۱۹/۱۱/۱۳۹۵ – پس از طی فرایند معمول طرح های جامع مناطق آزاد به تایید شورایعالی مناطق آزاد رسید.
 پس از طی مراحل تصویب  در جلسه مورخ ۲۸/۹/۹۷ هیئت محترم وزیران،”طرح جامع یکپارچه منطقه آزاد اروند”  به تصویب رسید و در تاریخ ۳/۱۰/۹۷ طی مصوبه شماره ۱۳۰۴۱۲/ت۵۵۹۵۰هـ جهت اجرا ابلاغ گردید.
از جمله محورهای مهم مطالعات صورت گرفته در تهیه این طرح می توان به موارد زیر اشاره نمود:
– بررسی طرح¬های فرادست ملی و منطقه¬ای – ناحیه¬ای و طرح¬های توسعه در محدوده منطقه آزاد اروند
– مطالعات محیطی- طبیعی و تحلیل تلفیقی و آینده نگری در این زمینه
– مطالعات انسانی و تحلیل تلفیقی و آینده¬نگری در زمینه اقتصادی، جمعیتی و ساختار مدیریت منطقه
– مطالعات حمل و نقل، شبکه جابه¬جایی و ارتباطات و تدوین نظام برنامه¬ریزی حمل و نقل و شبکه ارتباطی در منطقه
– مطالعات کالبدی و تدوین نظام منطقه¬بندی کاربری زمین در سطح کلان
– تدوین الگوهای توسعه و عمران منطقه در مقیاس طرح
با تهیه و تصویب این طرح به عنوان نقشه راه توسعه منطقه آزاد اروند، زمینه اجرای طرح های توسعه ای منطقه با هماهنگی و در راستای اهداف تعیین شده امکان پذیر شده و برنامه ریزی برای طرح های موضوعی و موضعی با توجه به شرایط روز و افق ترسیم شده در طرح جامع میسر می گردد. از جمله طرح های آتی در این زمینه می توان به طرح جامع گردشگری و طرح جامع لجستیک اشاره نمود که در دستور کار آتی این سازمان قرار دارد.
بدین وسیله در راستای در ایجاد شفافیت، اطلاع رسانی و آگاهی عموم مردم، مسئولان، متخصصان، سرمایه گذاران  و صاحب نظران، چکیده این مطالعات و نقشه طرح جامع یکپارچه منطقه آزاد اروند به صورت فایل از طریق لینک زیر منتشر شده و قابل دسترسی می باشد.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا