مناطق آزاد یکی از مهم‌ترین ابزارهای عبور کشور از شرایط تحریم است

معاون اول رئیس جمهور گفت: ایران کشوری نیست که بتوانند با ایجاد فشارهای اقتصادی و اعمال تحریم‌ها آن را حبس کنند؛ مناطق آزاد یکی از مهم‌ترین ابزارهای عبور کشور از شرایط تحریم است.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان منطقه آزاد اروند؛ اسحاق جهانگیری در نشست هم‌اندیشی تبیین راه کارهای مشارکت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ضمن اشاره به در گذر بودن شرایط تحریم و برنامه‌ریزی در سال «رونق تولید» تصریح کرد: ایران برای دفاع از امنیت ملی خود از هیچ اقدامی دریغ نخواهد کرد و از دل همین تحریم‌ها راه‌حل درست را پیدا خواهد کرد؛ آمریکایی‌ها برخلاف ادعایی که دارند، به دنبال سخت کردن شرایط مردم ایران با اعمال تحریم‌های سنگین، با هدف تغییر نظام هستند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت‌های گسترده مناطق آزاد کشور گفت: در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگری به ظرفیت مناطق آزاد کشور نیاز داریم تا بتوانند در اقتصاد کشور بخصوص در بخش صادرات و واردات نقش آفرین باشند.

همواره از امنیت، صلح و کشتیرانی آزاد در خلیج فارس دفاع و حراست کرده ایم و جمهوری اسلامی قطعا به این رویکرد پایبند می باشد؛ جهانگیری با اشاره به این مواضع افزود: همه اقداماتی که کشورها برای پایداری صلح انجام می دهند در راستای منافع ملیشان است؛ خط قرمز کشور ما نیز مانند دیگر کشورها این خواهد بود که اگر اقدامی در تضاد با منافع ملی ایران انجام شود، برای دفاع از امنیت ملی خود هر اقدام لازمی را انجام دهیم. البته لازم به ذکر است که ایران در طی قرن ها و سال های گذشته پاسدار امنیت خلیج فارس بوده و امروز نیز جمهوری اسلامی به عنوان بزرگترین کشور در این آبراه بین المللی پاسدار امنیت و صلح و ثبات در منطقه است.

اسحاق جهانگیری حمایت مدیران را دلیلی بر توان ادامه صادرات نفت در راستای ادعای به حداقل رساندن فروش نفت ایران توسط آمریکا عنوان کرد و گفت: ما دوستان زیادی در دنیا داریم؛ کشور ایران، کشوری ثروتمند است هرچند مسائل اقتصادی در شرایط فعلی بسیارمهم است؛ باید مشکلات را در داخل حل کنیم همانگونه که مردم در زمان سیل نشان دادند که در شرایط حساس و مورد نیاز بسیج می‌شوند و کمک می‌کنند، این انسجام و وحدت همیشه در مسائل اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی موثر بوده است و هر کسی مانع این انسجام شود، به مردم ظلم کرده است.

جهانگیری با تأکید بر این نکته که نهادها و سازمان‌های دولتی در بودجه جاری باید تغییراتی ایجاد کنند خاطرنشان کرد:
باید در بخش هزینه‌ها همه دستگاه‌ها بودجه را به ۳۰ تا ۴۰درصد کاهش دهند، سفرهای خارجی و غیر ضروری با تشریفات زیاد لغو شود، تعداد همراهان در سفرهای خارجی کاهش یابد، همایش‌‌های متعدد کنسل شود، هزینه‌های جاری قابل حذف را مدیریت کرده ،هر دستگاهی که از بودجه دولتی استفاده می‌کند باید با مردم همراهی کند و در نهایت حذف طرح‌های عمرانی غیرضروری نیز اعمال شود.
معاون اول رئیس جمهور از پیگیری موانع فعالیت مناطق آزاد نظیرموضوع ثبت سفارش، مشکلات تاسیس بانک‌های آفشوراز طریق بانک مرکزی را خبر داد و افزود: استفاده از ظرفیت ارز دیجیتال نیز در حال پیگیری است و باید مورد توجه قرار گیرد؛ همچنین ظرفیت ۱۵کشور همسایه بسیار قابل استفاده بوده که این مهم باید توسط مناطق آزاد مورد توجه قرار گیرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا