اماکن تاریخی منطقه آزاد اروند بازسازی می‌شوند

در چارچوب برنامه‌های سازمان منطقه آزاد اروند برای تقویت زیرساخت‌های گردشگری این منطقه، سید مرتضی نعمت زاده معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری این سازمان از چند جاذبه تاریخی و میراثی گردشگری آبادان بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد اروند، سید مرتضی نعمت زاده معاون اجتماعی، فرهنگی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند از مسجد امام موسی بن جعفر ع، آرامستان ارامنه، آرامستان انگلیسی‌ها و طرح بازسازی “کلیسای گاراپت مقدس” بازدید کرد.
این اماکن تاریخی و مذهبی کم نظیر در نوع خود، در راستای ارتقاء و مرمت و بازسازی زیرساخت‌های گردشگری منطقه آزاد اروند، مورد ترمیم قرار گرفته اند.
کلیسای گاراپت مقدس (سورت گاراپت) که در حال مرمت و بازسازی است، یکی از آثار ملی و جاذبه‌های دیدنی منطقه آزاد اروند بشمار می آید.
این کلیسا زیر نظر شورای خلیفه‌گری ارامنه جنوب و اصفهان فعالیت می‌کند و در تاریخ نهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
کلیسای گاراپت در سال ۱۹۵۸ میلادی (۱۳۳۶هجری خورشیدی) بناشده و بزرگ‌ترین تالار اجتماعات ارامنه مقیم آبادان محسوب می‌شده است.
این بنای تاریخی در زمان جنگ تحمیلی آسیب دید و پس از پایان جنگ توسط ستاد بازسازی مناطق جنگی مرمت شد.اینک پس گذشت بیش از دو دهه و اندی در حال ترمیم مجدد است.
آرامستان ارامنه و انگلیسی‌ها نیز ازجمله مناطق گردشگری و دیدنی منطقه آزاد اروند محسوب می‌شود که برای اولین بار مرمت می شوند.
ویژگی مهم کلیسا دیوار به دیوار بودن با مسجد است که نماد همزیستی مسالمت آمیز ادیان در این منطقه و کشور است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا