بهترین نسبت بودجه عمرانی به جاری در سازمان های مناطق آزاد کشور است

مدیر فنی و امورزیربنایی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور گفت: تنها دستگاه اجرایی کشور که امروز می تواند طبق مصوبه قانونی 60 تا 70درصد بودجه خود را در بخش عمرانی هزینه کند، سازمان های مناطق آزاد هستند.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان منطقه آزاد اروند، مهدی رعیتی در همایش مدل سازی اطلاعات ساختمان(BIM) که در سالن همایش های سازمان منطقه آزاد اروند برگزار گردید در جمع مهندسین و فعالین صنعت ساخت، ضمن اشاره به ضعف تکنولوژی در این حوزه، خاطرنشان کرد: متأسفانه از دهه پنجاه تا کنون تکنولوژی نوین به معنای کامل را در حوزه عمران و ساختمان سازی نداشته ایم.

رعیتی با بیان اینکه قانون مناطق آزاد این اجازه را می دهد که آزادی عمل بیشتری نسبت به سازمان برنامه وجود داشته باشد، افزود: خوشبختانه تنها دستگاه اجرایی کشور که امروز می تواند طبق مصوبه قانونی ۶۰ تا ۷۰ درصد بودجه خود را در بخش عمرانی هزینه کند، سازمان های مناطق آزاد هستند؛ اما در مابقی دستگاه های دولتی بخش های جاری برعمرانی غالب است.

مدیر فنی و امورزیربنایی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد روش های موجود در حوزه ساخت و ساز را روش های مناسبی ندانست و ادامه داد: اجرای طرح  BIMمی تواند آغاز تحولی در ساخت پروژه های بزرگ به لحاظ صرفه جویی درمنابع، هزینه و زمان باشد.

وی تیم منطقه آزاد اروند را یکی از بهترین تیم ها در بین مناطق آزاد کشور که پی گیر مباحث روز و پیشرو بوده معرفی کرد و اذعان داشت: امروز شرایطی برای ما فراهم شده تا بتوانیم با حضورعزیزانی که بصورت جهادی در حوزه مناطق آزاد فعالیت می کنند، فضای جدیدی را ایجاد کنیم.

مهدی رعیتی طرح BIM را تحولی در صنعت ساختمان دانست و افزود: طبق آمارهای موجود در حوزه ساخت و ساز، ۸برابر سرانه متوسط دنیا مصرف مصالح در کشورمان را داریم که با اجرای طرح BIM می توانیم یک قدم نو برداشته و نگذاریم فاصله ما با دنیا بیشتر از این شود؛  چرا که خوشبختانه در این حوزه نه مشکلات سیاسی وجود دارد و نه اقتصادی.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا