مناطق آزاد بسترساز ایجاد «درآمد پایدار» و «اقتصاد آزاد»

مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مناطق آزاد می‌کوشند فارغ از نظام‌های پیچیده اداری و بروکراسی‌های رایج در سرزمین اصلی راه رشد اقتصاد مبتنی بر درآمد پایدار و اقتصاد آزاد را فراهم کنند.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مرتضی بانک در برنامه «من طهران» که از شبکه «العالم» پخش شد با اشاره به پیشینه تأسیس مناطق آزاد گفت: مناطق آزاد در اقتصاد بین‌المللی از سابقه چندان طولانی برخوردار نیستند و حدوداً از جنگ جهانی دوم به بعد این مفهوم به اقتصاد دنیا اضافه‌شده است. در ایران نیز مناطق آزاد بعد از انقلاب شکل قوی‌تر و منسجم‌تری به خود گرفت.
بانک با تأکید بر اینکه مناطق آزاد؛ امروز در دنیا پیشران‌های اقتصادی کشورها محسوب می‌شوند گفت:
مناطق آزاد می‌کوشند فارغ از نظام‌های پیچیده اداری و بروکراسی‌های رایج در سرزمین اصلی راه رشد اقتصاد مبتنی بر «درآمد پایدار» و «اقتصاد آزاد» را فراهم کنند.
وی ادامه داد: قانون «مناطق آزاد» در ایران یک مجموعه قوانین و مقررات بسیار مستحکم، قوی و مترقی است و از عناصر تسهیل‌کننده فعالیت تجاری، اقتصادی و صنعتی ازجمله معافیت‌های مالیاتی ۲۰ ساله برای سرمایه‌گذاران، معافیت در پرداخت تعرفه‌ها و خدمات گمرکی و ورود کالا به منطقه و تخفیف در خروج آن به سرزمین اصلی، تسریع در صدور مجوزها در یک بازه زمانی مناسب و کاهش رفت‌وآمدهای زائد، لغو روادید و امکان تردد اتباع خارجی بدون نیاز به ویزا، استفاده از زیرساخت‌ها و بسترهای مستقل در حوزه پولی ـ مالی بهره می‌برند البته در بخش‌های مرتبط بورس و بیمه و بانک نیاز به گشایش‌های جدید وجود دارد به همین منظور آخرین توافق با بانک مرکزی درباره حذف یا تقلیل سرمایه اولیه برای تأسیس بانک‌های خارجی آخرین مراحل خود را می‌گذراند.
مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه شرایط ایجاد بانک خارجی و بورس بین‌المللی در مناطق آزاد ایران ایجادشده است گفت: با ایجاد بانک و بورس خارجی در مناطق آزاد امکان بهره‌مندی از این سیستم و ابزار مهم اقتصادی برای فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران فراهم‌شده و به جریان سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های اقتصادی در مناطق آزاد کمک فراوانی خواهد کرد.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: استفاده از ظرفیت‌های فراوان همسایگی با ۱۵ کشور هم‌جوار و موقعیت مناطق آزاد که عمدتاً در کنار مرزها و در ارتباط با همسایگان قرارگرفته‌اند این امکان را برای افزایش فعالیت‌های اقتصادی مناطق آزاد به‌خوبی فراهم می‌کند.
بانک به لایحه ایجاد ۸ منطقه آزاد جدید در کشور که هم‌اکنون در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است اشاره کرد و گفت: هر یک از مناطق آزاد فعلی کشور رویکردهای تعریف‌شده و تخصصی خود را دنبال می‌کنند و برای مناطق آزاد جدید نیز این رویکردها و اهداف اختصاصی تبیین و تعریف‌شده است.
مشاور رئیس‌جمهور افزود: ۱۴۰۰ واحد تولیدی و صنعتی، ۲۴ واحد معدنی و ۱۳۹ واحد کشاورزی و ۷۶۰۰ دفتر مسافرتی و گردشگری در مناطق آزاد کشور فعالیت می‌کنند و ۱۳ میلیون گردشگر داخلی در سال ۹۶ از مناطق آزاد کشور بازدید کرده‌اند. تعداد گردشگران خارجی ورودی به مناطق آزاد در سال ۹۶ هم نسبت به سال۹۵، حدود ۶۵ درصد رشد داشته است.
بانک ادامه داد: هم‌اکنون بیش از ۱۳۰ هتل در مناطق آزاد کشور به مسافران و گردشگران خدمات ارائه می‌دهند. هم‌چنین اعمال لغو روادید در منطقه آزاد اروند با استقبال چشمگیر «گردشگران عراقی» مواجه شده است. لغو روادید علاوه بر توسعه کسب‌وکارها، رونق مراکز خرید و بازدید از اماکن تفریحی و بنادر در اروند، توسعه اقتصادی و مبادلات فرهنگی و اجتماعی را نیز به همراه داشته است.
وی درباره ظرفیت‌های بندر چابهار نیز گفت: یکی از مهم‌ترین بنادر کشور که هم‌اکنون چین، هند و افغانستان نگاه ویژه‌ای به آن دارند «بندر چابهار» است. چابهار مکمل و حلقه اتصال کریدور شمال ـ جنوب است. در آینده نزدیک با بهره‌برداری از راه‌آهن چابهار ـ زاهدان روند توسعه ترانزیت در منطقه به‌ویژه حمل کالاها از طریق چابهار به کشورهای آسیای میانه و افغانستان شتاب بیشتری به خود می‌گیرد.
بانک افزود: سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در بخش‌های فولاد و پتروشیمی در منطقه آزاد چابهار انجام‌شده است که پس از بهره بردای از آن علاوه بر ارتقاء تولیدات کشور در این بخش؛ شاهد به‌کارگیری نیروهای بومی و متخصص در این مراکز خواهیم بود.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم‌چنین درباره سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده در بخش کشاورزی در منطقه آزاد ارس گفت: منطقه آزاد ارس علاوه بر توسعه فعالیت‌های تولیدی و صنعتی در چند سال گذشته، به یکی از پیشگامان صنعت کشاورزی و صنعت کشت گلخانه‌ای در کشور تبدیل‌شده است. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بگوییم محصولات کشاورزی تولیدشده در مراکز گلخانه‌ای ارس تماماً صادراتی است.
مرتضی بانک به میزان صادرات کالا از مناطق آزاد نیز اشاره کرد و گفت: میزان صادرات از مناطق آزاد در سال ۹۶ از میزان یک میلیارد و پنجاه میلیون دلار گذشت که رکورد خوبی نسبت به سال ۹۲ است که این رقم ۱۹۰میلیون دلار بوده است که نشان از اجرای دقیق برنامه‌های مناطق آزاد در راستای اهداف تعیین‌شده در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.
وی افزود: در حوزه اشتغال حدود ۲۸۰ هزار نفر در مناطق آزاد به‌صورت رسمی و ثبت‌شده در سیستم بیمه‌ای کشور مشغول به کار هستند.
به گفته مشاور رئیس‌جمهور یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی که در سال ۹۷ در مناطق آزاد دنبال می‌شود برنامه‌های حمایت از تولید و کالای ایرانی و باکیفیت است هم‌چنین مناطق آزاد در حوزه صنایع متوسط و اشتغال‌زا تمرکز بیشتری دارد.
بانک با اشاره به وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد هم گفت: یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در چهار سال گذشته در مناطق آزاد محقق شده و ۷ میلیارد دلار جدید نیز مجوز و قرارداد اجرا منعقدشده است این عدد برای مناطقی که کمتر از یک درصد از کل سرزمین ایران را به خود اختصاص می‌دهد؛ عدد بسیار بزرگی است.
وی تأکید کرد: ایجاد بسترهای لازم برای «فعالیت آزادانه» تولیدکنندگان، صنعتگران، فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران در مناطق آزاد ازجمله مهم‌ترین وظایف این مناطق است. در حال حاضر با اجرای سیاست‌های جدید، اتصال به سیستم‌های یکپارچه و نظارت دستگاه‌های مرتبط در حوزه گمرک و مالیات کمترین تخلفات در مناطق آزاد با برخورد این نهادها و سازمان‌های منطقه آزاد مواجه می‌شود.
بانک ادامه داد: تلفیق فعالیت گمرکات مناطق آزاد و جمهوری اسلامی ایران درباره ورود و خروج کالاها و ثبت در سیستم‌های یکپارچه باعث شده تا نظارت‌ها در این بخش افزایش چشمگیری داشته باشد.
مشاور رئیس‌جمهور هم‌چنین درباره آینده مناطق آزاد در دوران خروج آمریکا از برجام هم گفت: بعد از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام، ایران و کشورهای اروپایی به همکاری‌های خود ادامه دادند و امیدواریم موانع جدیدی بر سر راه این توافق به وجود نیاید. اما درباره چگونگی برخورد مناطق آزاد با این تحریم‌ها باید گفت که تاکنون مانعی بر سر راه سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد ایجاد نشده و این مناطق آمادگی دارند با سرمایه‌گذارانی که کمترین مراودات با آمریکا را دارند (کشورهای غربی و کشورهای همسایه) تعامل و همکاری داشته باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا