معافیت گمرکی اولین مزیت منطقه آزاد اروند است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت: سالانه ۲۶ میلیارد تومان بابت استقرار نیروی‌های گمرک و نیروهای انتظامی در مبادی ورودی منطقه، کنترل و نگه‌داری از حصار منطقه آزاد اروند هزینه می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد اروند؛ اسماعیل زمانی مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره این سازمان در نشست با مسئولان قضایی استان خوزستان، مسئولان حقوقی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور و نمایندگان ارشد دادستانی کشور گفت: اولین مزیت منطقه آزاد اروند معافیت گمرکی و دومین مزیت، معافیت مالیاتی است و از همین روی سازمان منطقه آزاد اروند سالانه ۲۶ میلیارد تومان بابت استقرار نیروی‌های گمرک و نیروهای انتظامی در مبادی ورودی منطقه و کنترل و نگه‌داری از حصار منطقه آزاد اروند هزینه می‌کند.

زمانی افزود: فعالان اقتصادی باید کارنامه مالیاتی خود را ارائه بدهند اما کسی حق وصول مالیات را از آن‌ها ندارد چراکه از پرداخت مالیات معاف هستند. این معافیت برای کلیه حقوق‌بگیران نیز لحاظ شده و از پرداخت مالیات معاف شده‌اند و حقوق آن‌ها ۱۰ درصد بیشتر از مبلغ حقوق‌بگیران در سرزمین اصلی است.

وی خاطرنشان کرد: قانون معافیت مالیاتی ارزش‌افزوده درواقع حقوق مصرف‌کننده است نه فروشنده، مردم نباید این مبلغ را پرداخت کنند و این حق مربوط به مصرف‌کننده است.

زمانی استان بصره با ۵ میلیون نفر جمعیت را مرکز اقتصادی عراق معرفی کرد و گفت: برای استفاده از این فرصت به نفع منطقه آزاد اروند، توانستیم روادید ورود اتباع خارجه را به منطقه از مرز با این استان لغو کنیم البته در ورودی منطقه همه مراحل قانونی طی شده و بررسی‌های لازم صورت می‌گیرد. در همین راستا تا روز گذشته حدود ۱۸۰ هزار نفر تبعه خارجی که عمدتاً عراقی هم هستند بدون روادید وارد منطقه آزاد اروند شدند که اتفاق مثبتی است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند عنوان کرد: پس از لغو روادید اتباع خارجه و تاکنون میزان دادوستد در منطقه آزاد اروند ۳۰ درصد بیشتر شده است. لازم به ذکر است که بین ۷۰ تا ۸۰ درصد این اتباع در منطقه قوم‌وخویش دارند و مابقی نیز در هتل‌ها اقامت می‌کنند و همین امر باعث رونق گردشگری در منطقه شده که زودبازده‌ترین و بیشترین مزیت اقتصادی را برای خرمشهر و آبادان ایجاد می‌کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا