محلات ناکارآمد و ساخت و ساز‌های اراضی تصرفی در منطقه آزاد اروند ساماندهی می شود

مدیر اطلاعات جغرافیایی و طرح های کلان توسعه زیرساخت های سازمان منطقه آزاد اروند، گفت: ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه آزاد اروند ساماندهی می شود.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان منطقه آزاد اروند، مجید رحیمی قشقایی پس از نشستی که با حضور سید حسین میرشفیع مشاور وزیر راه و نماینده وی در امور خوزستان و هیأت همراه با کارشناسان و مشاورین معاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد اروند برگزار شد، اظهار داشت: ساماندهی اراضی تصرفی که در آنها ساخت و ساز غیر مجاز انجام شده و ماحصل آن تشکیل محلات ناکارآمد و فاقد مجوز را در منطقه ایجاد کرده ، از جمله مباحث مطرح شده در این نشست بود.

وی با اشاره به اینکه این فرآیند یک فرآیند قانونی جهت سند دار شدن اراضی است، خاطرنشان کرد: طی نمودن این مرحله برای آن است که مالکان بتوانند از خدمات شهری و دستگاه‌های خدمت رسان نظیر( آب، برق، فاضلاب و…) بهره مند شوند و بتوانند برای زمین هایی که به هر شکلی در آنها ساخت و ساز انجام داده اند و روال قانونی اش طی نشده، سند اخذ کنند.

رحیمی قشقایی ادامه داد: در خصوص ساز و کار این امر نیز به تفاهم رسیده ایم و روال اجرایی آن در این جلسه جمع بندی شد و امیدواریم با جلسات تکمیلی که ظرف هفته های آینده خواهیم داشت بتوانیم تا پایان سال این موضوع را به نتیجه برسانیم، چراکه مصمم هستیم این معضل شهرهای آبادان و خرمشهر که بارها در جلسات فرمانداری‌ها و شورای تأمین مطرح شده بود را بعنوان یک خدمت مشترک میان سازمان منطقه آزاد اروند ،راه و شهرسازی و دستگاه های حاکمیتی منطقه برنامه ریزی کرده و به نتیجه برسانیم.

 

مجید رحیمی قشقایی در توضیح موضوع طرح اقدام مسکن ملی در منطقه که یکی دیگر از مباحث مطرح شده در این نشست بود، گفت: با توجه به اینکه سایت های مسکن مهر خصوصا در شهرستان آبادان تا کنون کامل نشده است، تمرکزمان را بر روی تکمیل مسکن مهر و اراضی که در مجاورت این خانه ها در همین سایت است، گذاشته ایم تا بتوانیم آنجا را صد درصد کامل کنیم و در فاز بعدی زمین هایی را پیش بینی کرده ایم که اگر تقاضا بالا رفت آنها را در اختیار این طرح قرار دهیم.

او تصریح کرد: در رابطه با طرح تکمیل ۴۲۸ واحد مسکن مهر در خرمشهر که پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد داشته اند نیز تفاهمنامه ای تنظیم و تمام اقدامات فنی و نقشه برداری و برآوردهای عمرانی آن انجام شده و تفاهم نامه اش بین منطقه آزاد اروند و راه و شهرسازی امضا و آماده ابلاغ است.

مجید رحیمی قشقایی بخش بازآفرینی شهری یا بافت فرسوده شهری را از مهم ترین مباحث مطرح شده عنوان کرد و افزود: با تمرکز بر بحث آب های سطحی و بهسازی معابر که معضل مهمی در منطقه است مشاور پروژه گزارش هایی ارائه و جمع بندی صورت گرفت که بتوانیم در ماه های پیش رو کار را به شکل اجرایی پیش ببریم.

وی خاطرنشان کرد: یک سری از محلاتی که مشکلات بیشتری دارند؛ در آبادان شامل محله هایی نظیر ذوالفقاری، سده، جمشید آباد، سلیچ، کوی قدس، شطیط و در خرمشهر محله های سیف و صفا، کوت شیخ، مولوی و غفار نصیری به دلیل حاد بودن مشکلات در اولویت قرار دارند.

مدیر اطلاعات جغرافیایی و طرح های کلان توسعه زیرساخت های سازمان منطقه آزاد اروند، اظهار داشت: در خصوص هر موضوع به طور جداگانه تفاهم نامه هایی بین سازمان منطقه آزاد اروند، وزارت راه شهرسازی و دستگاه های مربوطه در شرف انعقاد است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا