ارتباط منطقه آزاد اروند و وزارت صمت در کشور نمونه بوده است

معاوت وزیر صمت و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: منطقه آزاد اروند یکی از مناطقی است که ارتباط خوبی با حوزه صنعت داشته که این همکاری در کشور نموده داشته است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد اروند اصغر مصاحب در بازدید از شهرک های صنعتی آبادان خرمشهر با با تاکید بر همکاری و ارتباط بسیار خوب سازمان منطقه آزاد اروند با وزارت صمت گفت: یکی از مناطق آزادی که خوشبختانه ارتباط بسیار خوبی را با حوزه صنعت داشته و این همکاری در سطح کشور نیز نمود داشته منطقه آزاد اروند است که به دبیرخانه شورایعالی مناطق نیز این را عنوان کرده ایم، این منطقه به عنوان الگو برای دیگر مناطق به جهت هم افزایی با حوزه صنعت در نظر گرفته خواهد شد، مجموعه سازمان منطقه آزاد اروند در این باره خوب درخشیده است.

وی با بیان اینکه بخش عمده ای از بازفعال سازی صنایع راکد در منطقه آزاد اروند رقم خورده است، افزود: بازفعال کردن ۱۴ واحد صنعتی راکد در منطقه آزاد اروند و برنامه ریزی برای فعال سازی ۱۶ واحد صنعتی دیگر تا پایان سال نشان از آن دارد که اتفاق بسیار خوبی در این منطقه رقم خورده که جای قدردانی دارد. با تلاش‌های انجام شده و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از هزار و ۱۰۰ واحد صنعتی راکد در سطح کشور پس از احیا و بازفعال سازی به چرخه تولید بازگشتند.

وی افزود: یکی از برنامه‌های اصلی وزارت صمت در سال جهش تولید احیا و باز فعال سازی تعدادی از واحدهای صنعتی خارج شده از چرخه تولید است که استان خوزستان در این عرصه فعالیت خوبی داشته است.

سرپرست صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از هزار و ۱۰۰ واحد صنعتی راکد در سطح کشور به چرخه ی تولید بازگشته است که سهم خوزستان از این تعداد ۴۰ واحد بوده و بر اساس برنامه‌ریزی این رقم تا پایان سال به حدود ۶۴ واحد می‌رسد.

وی بیان کرد: برای کمک و حمایت از صنایع تولیدی کوچک از ظرفیت ستاد تسهیل و کمک بانک‌ها برای جانشینی و جدا شدن از تملک بانک‌ها، ستاد تسهیل در سطح ملی مصوبات خوبی را داشته است.

مصاحب افزود: استفاده از ظرفیت بخش‌های دیگر به منظور کمک به بازگشت واحدهای صنعتی غیر فعال به چرخه تولید انجام شد که این موضوع اجتناب ناپذیر است زیرا علاوه بر رشد اقتصادی، افزایش تولید را نیز به همراه خواهد داشت.
وی با اشاره به ایجاد اشتغال در کشور بیان کرد: بازگشت واحدهای تولیدی غیرفعال به چرخه تولید در اشتغال کشور تاثیر زیادی خواهد داشت زیرا اکنون اشتغال یک ضرورت برای کشور به شمار می‌آید.
معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه در بخش صنایع کوچک ۲۵ نوع حمایت در حوزه‌های مختلف از واحدهای تولیدی وجود دارد افزود: واحدهای تولیدی فعال که از طریق شرکت شهرک‌های صنعتی استان در حوزه‌های مختلف مانند تامین مالی، توسعه صنعتی انتقال تکنولوژی، توسعه بازار، حوزه سرمایه گذاری و غیره مراجعه کنند و از خدمات مربوطه بهره‌مند شوند.
معاون وزیر صمت خواستار رفتن صنایع کوچک و متوسط به سمت پذیرش فرا بورس شد و گفت: شرکت شهرک‌های صنعتی این آمادگی را دارند تا به صنایع کوچک و متوسط کمک مالی و مشاوره‌ای کند.
مصاحب، افزود: پلتفرمی برای تامین مالی (زنجیره ی تامین) بنام سکو با همکاری و پشتیبانی بانک ملی و طراحی بخش خصوصی طراحی شده که پیشنهاد می‌شود تولید کنندگان، تامین کنندگان مواد اولیه، توزیع کنندگان و صادرکنندگان در این پلتفرم حضور داشته باشند، این یک مدل جدید برای تامین مالی واحدهای صنعتی است.

وی گفت: تفاهم نامه سه جانبه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، سازمان منطقه آزاد اروند و برنامه و بودجه با هدف کمک به ایجاد زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی آبادان و خرمشهر منعقد شد که بر اساس آن و به نسبتی که طرفای موضوع به آن ورود کنند وزارت صمت نیز به تعهداتش پایبند خواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا