صرف ۷۰ درصد هزینه های منطقه آزاد اروند در پروژه های عمرانی

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت: در منطقه آزاد اروند ۳۰ درصد درآمد این منطقه صرف هزینه های جاری و ۷۰ د‌رصد صرف هزینه‌های عمرانی می‌شود.

 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان منطقه آزاد اروند، اسماعیل زمانی در ویژه برنامه بازتاب از صدا و سیمای مرکز آبادان  با بیان اینکه شهرهای آبادان و خرمشهر نیاز به احداث زیرساخت های اساسی دارند، گفت: در بخش آب و فاضلاب به دلیل شرایط جغرافیایی و نداشتن شیب بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای احداث زیرساخت در این بخش مورد نیاز است.

زمانی اظهار داشت: این میزان اعتبار از درآمد منطقه آزاد اروند از ابتدای تاسیسات آن تاکنون بیشتر است.
وی یکی از مزیت های منطقه آزاد اروند معافیت مالیاتی و گمرکی بیان کرد و گفت: معافیت‌های مالیاتی و گمرکی برای ورود کالا برای صنایع و واحدهای تولیدی در کل شهرهای آبادان و خرمشهر از مزیت های منطقه آزاد اروند است.

زمانی گفت: برای گرفتن معافیت‌های گمرکی رایزنی‌های زیادی با گمرک جمهوری اسلامی انجام شد و با این شرط که کل منطقه حصارکشی شود و گمرک در مبادی ورودی شهرهای آبادان و خرمشهر مستقر شود.

وی هزینه ماهیانه استقرار گمرک در منطقه آزاد اروند را ۲۵ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: این میزان هزینه بابت استقرار نیروهای گمرکی در منطقه است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند منطقه آزاد اروند محدوده گمرکی بیان کرد و گفت: منطقه آزاد اروند محدوده گمرکی است و هر کالایی وارد این محدوده شود قاچاق نیست ولی متاسفانه تاکنون ما نتوانستیم ورود کالا به منطقه آزاد اروند را اعمال کنیم.

زمانی ورود اتباع عراقی بدون روادید به منطقه آزاد اروند را از دیگر مزیت‌های این منطقه دانست و گفت: از آذرماه سال ۹۶ تا اسفند ۹۸ بیش از ۴.۵ میلیون گردشگر خارجی که ۹۵ درصد آنها عراقی بودند به منطقه آزاد اروند وارد شدند.

وی در ادامه گفت: ورود گردشگران خارجی به منطقه آزاد اروند ضمن وارد شدن ارز بیش از ۱۰هزار فرصت شغلی برای اهالی این منطقه ایجاد کرد.

زمانی افزود: در این مدت با ورود گردشگران خارجی بیش از یک میلیارد دلار صادرات مسافری عمدتا تولیدات داخلی از منطقه آزاد اروند انجام شده است.

مدیر عامل منطقه آزاد اروند با اشاره به محورهای توسعه منطقه آزاد اروند گفت: بر اساس نوع کسب و کار منطقه سه محور توسعه شامل توسعه تجارت و ترانزیت برای اتصال کریدور شرق به غرب در حوزه آسیا و قسمتی از جاده ابریشمَِّ و محور توسعه گردشگری  و صنعت تعریف شده است.

زمانی تصریح کرد: بیش از ۵۰ شرکت مشاوره در حوزه‌های مختلف شهرسازی و ساماندهی معابرّ؛ آب و فاضلاب و غیره در منطقه آزاد فعالیت دارند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا