پایانی روشن بر یک تراژدی گزارشی از جابه جایی و اسکان اهالی ساختمان ۶طبقه خرمشهر

اسمش را گذاشته بودند؛ 6طبقه خرمشهر. ساختمانی با ظاهری هولناک که 46 خانواده را در دل خود جا داده بود.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان منطقه آزاد اروند، نام خرمشهر با جنگ  و جنگ زدگی گره خورده است. متأسفانه هنوز هم ناملایماتی که طی ۸سال بر پیکره این شهر زیبا جراحات جبران ناپذیر بر جای گذاشته را کماکان، شاهد هستیم.

۶ طبقه خرمشهر نیز یکی از بازماندگان ۸سال جنگ تحمیلی بود که خانواده های آسیب پذیر و کم برخوردار را برای اسکان به سوی خود جذب کرده بود. ساختمانی مخروبه با ظاهری هولناک که هر آن احتمال فروریختنش می رفت و این نگرانی را برای شهروندان خرمشهر ایجاد کرده بود که تراژدی تلخی در این شهر رقم بخورد.

کودکان ساکن در این عمارت نازیبا شاید اصلی ترین قربانیان بی عدالتی روزگار بودند که کودکشیان دستخوش بی مهری قرار گرفته بود و هر روز که می گذشت آسیب بیشتری را متحمل می شدند.

فارغ از نگاه های تلخ و منتقدانه ای که به مسئولین و متولیان امر بود؛  خیلی زود فکر جابه جایی و اسکان اهالی در محلی امن از یک دغذغه محلی به خواست و مطالبه ای ملی بدل شد.

 

صدایی که شنیده شد

در نهایت و پس از سال ها صدای منتقدان و مطالبه گران شنیده شد. سازمان منطقه آزاد اروند که رسالت اصلی اش پرداختن به مسائل اقتصادی و جذب سرمایه گذار است  نه بر اساس تعاریف و وظایف ذاتی اش، بلکه به دلیل دغدغه ها و نگاه اجتماعی و توسعه انسانی که همیشه به آن تأکید داشته، این رسالت را برعهده گرفت.

معاونت فنی و امورزیربنایی این سازمان با دستور مستقیم مدیرعامل، سکان دار این اقدام پر فراز و نشیب شد و سرانجام توانست با خریدن ۴۸ واحد از مسکن مهر خرمشهر سرپناهی امن برای ساکنین ۶طبقه فراهم کند و پایانی خوش برای این داستان رقم بزند. 

 

پایان خوش برای ساکنین ساختمان ۶ طبقه خرمشهر

اسماعیل زمانی ضمن ابراز خرسندی از به سرانجام رسیدن وضعیت اهالی ساکن در این عمارت مخروبه و اسکان اهالی در مسکن مهر خرمشهر را یک نقطه عطف در کارنامه سازمان منطقه آزاد اروند عنوان کرد و توضیح داد: سازمان منطقه آزاد اروند بنا بر وظیفه اجتماعی خویش تلاش کرد تا ۴۶ خانواده مستقر در این بنای مخروبه در خانه های مسکن مهر مستقر و صاحب مسکن شوند و در نهایت فرزندان این خانوارها در محیطی سالم رشد و نمو کنند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند همچنین از تخریب ساختمان ۶طبقه در اسرع وقت خبر داد و گفت: بلافاصله پس از جابه جایی اهالی، این ساختمان توسط شهرداری خرمشهر با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان تخریب خواهد شد تا مجددا محلی برای تجمع افراد نشود و تراژدی دیگری رقم نخورد.

 معاون فنی و امورزیربنایی سازمان منطقه آزاد اروند نیز اعتبار اختصاص داده شده به این امر توسط سازمان منطقه آزاد را ۴ میلیارد و دویست میلیون تومان عنوان کرد و گفت: سازمان منطقه آزاد اروند به تنهایی با در نظر گرفتن این اعتبار ۸۵ درصد هزینه تامین مسکن برای اهالی ساختمان مذکور را عهده دار شد و ۱۵درصد باقی مانده نیز با تسهیلات کم‌ بهره و بدون ضامن در اختیار ساکنین، قرار گرفت.

موعود شمخانی خاطرنشان کرد: سازمان اقدام به خرید ۴۸ واحد مسکونی نموده و قرار بر این است یک واحد اضافه توسط معاونت فرهنگی سازمان منطقه آزاد اروند به خانه کودک و آموزش و پرورش کودکان که بخش زیادی از اهالی ساختمان ۶طبقه را تشکیل می دهند، اختصاص داده شود.

وی با تأکید بر این نکته که واحدهای در نظر گرفته شده مسکن مهر با کیفیت مطلوب ساخته شده اند، اذعان داشت: برای اولین بار است که ساختمان های مسکن مهر دارای پایان کار هستند و همین دلیلی بر استاندارد بودن این واحدها نسبت به دیگر مسکن های مهر خواهد بود.

آغاز یک زندگی جدید

دختر بچه ای با موهای گره خورده درهم و پوستی گندمگون زیر تیغ آفتاب گرم اردیبهشت ماه با چشمان میشی رنگ در کنار کامیون اسباب هایشان ایستاده و به ساختمان تازه شان نگاه می کند.

دخترک که نامش را گلبرگ می گذارم در پاسخ به احساسش در خصوص محله و خانه تازه شان، می گوید: این خانه خیلی بهتر و قشنگ تر است. از آب فاضلاب و موش ها خبری نیست؛ از راه پله های تاریک و ترسناک.

اما دخترک احساس دیگری هم دارد احساس غریبی با محله تازه؛ می گوید: دلم برای محله قبلی هم تنگ می شود اما نه برای خانه. امروز روز اول است شاید در روزهای آینده همه چیز تغییر کند و محله هم برایم دوست داشتنی شود.

گلبرگ اینها را می گوید و با خنده ای که از سر شیطنت کودکانه می کند به تراس خانه شان اشاره می کند و با خوشحالی می گوید: ببین چه بالکن قشنگی داریم!

 و در یک چشم برهم زدن او را در تراس  خانه شان می بینم که برایم دست تکان می دهد و نشانه های دلبستگی به مکان جدید در چهره اش هویداست.

قطعا هر تغییری برای توسعه، عوارض و هزینه هایی در پی خواهد داشت که زمان آن را حل خواهد کرد. درست مثل انس این کودک با محله جدید. 

از آسیب های اجتماعی نباید غافل شد

 آرام رادبرد کارشناس ارشد روانشناسی در خصوص آسیب های وارده و پیامدهای ناشی از  سبک زندگی در مکان های ناهنجار و نامناسب و تأثیر آن بر فضای عمومی جامعه، این گونه اظهار می کند:  زندگی در محیط های بدون استانداردهای اولیه بهداشتی، امنیتی، اجتماعی که ناشی از فقر است فرد را به حاشیه جامعه کشانده، حضور وی را طرد نموده و به نوعی حس موثر بودن را به دلیل از دست دادن ابزارهای لازم جهت اثرگذاری بر خانواده و جامعه و حتی زندگی شخصی، از فرد سلب می کند.

  وی در ادامه می گوید: پیامد این خنثی شدن اغلب چنگ انداختن شخص به هر گیاه هرزه ای برای فراموشی وضعیت فعلی (بطور مثال اعتیاد) و یا تغییر آن بدون توجه به هنجارهایی است که رعایت آنها سودی برای فرد نداشته است( قاچاق و فروش مواد مخدر، دزدی و انواع بزه) ارتباط بین محل زندگی و فراوانی آسیب های اجتماعی یک امر غیر قابل اغماض و نیازمند توجه است.

 

****

از صبح زود خانواده ها به ترتیب مشغول جابه جایی شده اند. تا آخرین خانواده وسایلش را از این ساختمان با هیبت غمزده خارج کند، چند روزی زمان خواهد برد و برای همیشه پرونده ۶طبقه خرمشهر بسته و صفحه تازه ای به روی این خانوارها گشوده می شود. به امید روزی که هیچ ۶طبقه ای در هیچ کجای این جغرافیا پدیدار نگردد و هر خانواده ای بتواند سایه کاشانه ای امن که اصلی ترین حقش است را بر سر داشته باشد.

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا