روز زمین پاک، روزی برای زمین

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند: اهمیت کره زمین و نقشی که در سرنوشت ما دارد باعث شده تا روز 22 آوریل (2 اردیبهشت) را در تقویم بین المللی به آن اختصاص دهند؛ روزی برای زمین تا همه حواس پرتی های شان را کنار بگذارند و کمی بیشتر به زیستگاه شان توجه کنند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد اروند؛ قدرت اله طمیمیان با تبریک این روز خاطرنشان کرد: در گیر و دار انقلاب صنعتی و فاجعه ای که به دنبال آن بر سر زمین فرود آمد، انسان همه چیز را فراموش کرد و به غارت منابع پرداخت؛ اما به یک باره انسان هایی از خواب غفلت برخاستند و کم کم شیوه درست زندگی را پیدا کردند؛ بشر به فکر چاره افتاد و سعی کرد زخم های زمین را بهبود بخشد.

وی افزود: راه کارهایی از جمله استفاده از سوخت های سبز و غیر مضر برای طبیعت، استفاده برنامه ریزی شده از منابع و… نتیجه این تفکرات انسان هستند.

کاهش زباله های پلاستیکی یکی دیگر از راه کارهای کمک به بقای زمین است که طمیمیان ضمن اشاره به آن توضیح داد: این ماده تا سال ها در طبیعت باقی می ماند و به راحتی از بین نمی رود؛ کیسه‌های پلاستیکی برای تجزیه کامل بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ سال زمان نیاز دارند و این کیسه ها زمانی که در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند، پلاستیک موجود در آنها هرگز از بین نرفته و علاوه برآن ذرات سمی آزاد شده از آنها وارد زنجیره غذایی نیز می‌شود.

طمیمیان گفت: همچنین کیسه‌های پلاستیکی اغلب به صورت اشتباهی توسط حیوانات بلعیده شده و پس از انسداد معده آنها منجر به مرگشان می‌شوند. بسیاری از پرندگان نیز به دلیل گیر افتادن داخل کیسه‌های پلاستیکی نمی‌توانند پرواز کنند؛ از این رو باید با اتخاذ تدابیر ویژه ای در جهت کاهش استفاده از آنها برنامه ریزی هایی دقیقی صورت گیرد.

فرهنگسازی عدم استفاده از پلاستیک از جمله وظایف تمامی ارگان های آموزشی، دولتی ، رسانه ها ، سمن ها و گروه های مردمی دوستدار محیط زیست به شمار می رود چراکه این رویکرد مانع از مصرف بی‌رویه کیسه‌های پلاستیکی خواهد شد؛ معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند با بیان این مطالب از جمله راه کارهای کاستن از مضرات استفاده از کیسه های پلاستیکی را دریافت کمترین تعداد کیسه های نایلونی و به همراه داشتن کیسه های پارچه ای در زمان خریدهای قابل پیش بینی، استفاده از سبدهای خرید به جای نایلون، استفاده‌ کمتر از ظروف یکبار مصرف، خرید محصولاتی که در بسته‌ بندی آنها به جای پلاستیک از شیشه یا کاغذ استفاده شده است، دانست.

در این راستا و به منظور بزرگداشت روز زمین پاک، مدیریت محیط زیست، بهداشت و غذا و داروی این معاونت مسابقه ای تحت عنوان ((از خرید خود با کیسه های دوستدار محیط زیست عکس بگیرید و جایزه دریافت کنید)) را برگزار نموده است که دوستداران محیط زیست می توانند عکس های خود را تا تاریخ دوم اردیبهشت ماه از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره تماس ۰۹۳۸۶۱۱۷۰۶۳ارسال نمایند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا