همه باید روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی را پاس بداریم

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند گفت : همه باید29 فروردین روزجهانی بناها و محوطه های تاریخی را پاس بداریم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد اروند؛ قدرت اله طمیمیان ضمن گرامی داشت این روز تأکید کرد: برای حفظ تاریخ و تمدن کشورمان اهمیت دادن به چنین روزی در تقویم از سوی دوست داران میراث فرهنگی و کلیه شهروندان بسیار مهم و حائز اهمیت است.
وی افزود: شهرهای آبادان و خرمشهر با توجه به اینکه از زمان پیدایش نفت دروازه مدرنیته به کشور بوده اند دارای اماکن به ثبت رسیده میراثی گران بهایی نیز هستند که بازدید از آنها در چنین روزی خالی از لطف نبوده.

لازم به ذکر است در سال ۱۹۸۲ پیشنهاد ایکوموس مبنی بر اختصاص روز ۱۸ آوریل به عنوان روز بین المللی بناها و محوطه های تاریخی توسط یونسکو مورد تایید قرار گرفت. این روز خاص فرصت بالا بردن آگاهی عمومی در مورد تنوع میراث جهانی و کوشش های مورد نیاز جهت حمایت و حفاظت از آنها را فراهم آورده است.

ایکوموس نیز نهادی غیردولتی و همکار یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد) است که به موجب ماده۱۳ اساسنامه آن، کمیته‌های ملی کشورهای عضو می‌توانند تشکیل گردند. در این اساسنامه کمیته ملی ایران به نام: «موسسه فرهنگی ایکوموس ایران» نامیده می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا