روز طبیعت، روز آشتی با طبیعت

سیزدهم فروردین که آنرا روز طبیعت نامیده اند یکی از رسوم مشترک میان اقوام ایرانی است که با عنوان سیزده بدر یا بدرقه نوروز از آن یاد می شود. در این روز مردم از خانه ها بیرون می آیند تا آخرین روز عید را در طبیعت بگذرانند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد اروند؛از گذشته تا به امروز دگرگونی‌های صنعتی و شغلی، بزرگ شدن شهرها، وسعت شهرسازی و فراوانی وسایل آمد و رفت باعث شده که مردم در عین حال که اشتیاق بیشتری نسبت به حضور در طبیعت و طبیعت گردی دارند، اما با گذشت هر سال مجبور به پیمودن راه بیشتری برای یافتن سبزه و کشتزار جهت گذران سیزده بدر هستند، چراکه استفاده بی‌ رویه و نابجای انسان از طبیعت باعث نابودی آن شده است.

برای اندیشیدن به محیط زیست، مسئولیت پذیری بهترین و مهمترین ویژگی است. در سال های اخیر که بحث حفاظت از محیط زیست و اهمیت آن در زندگی انسان ها بیشتر مطرح شده است، متوجه می ‌شویم که گذشتگان ما، آثار حضور در طبیعت را درک کرده بودند و در پس دور کردن نحسی و غم و غصه از خانه، به دنبال آثاری که طبیعت می ‌تواند روی انسان و برای متحول کردن او بگذارد، بودند.

آنان دریافته بودند که نتایج برقراری ارتباط با طبیعت و حفظ آن که در نهایت به نفع انسان و نسل‌های آینده است و به تدریج با آگاهی از این تفکر، نگرش به سیزده بدر نیز تغییر کرد به طوری که در واقع انسان به این باور رسید که درک بیشتر از هستی و نعمت‌ های خداوند که در محیط زندگی انسان است، فلسفه وجودی روز سیزده بدر را تشکیل می‌ دهد که طی سال های اخیر به روز طبیعت نامگذاری شده است. طبیعتی که همواره در ایران مورد احترام و ستایش بوده و مردمان این سرزمین در حفظ و پاکیزگی آن کوشیده اند.

در اهمیت محیط زیست، همین بس که در سلامت، توسعه و آرامش جامعه نقش گسترده و اساسی دارد و آن قدر این نقش گسترده است که تمامی ابعاد زندگی انسان را در برمی گیرد.
می توان گفت که حفظ محیط زیست، یکی از ضروری ترین وظیفه انسان هاست چراکه به اندازه زندگی انسان ها اهمیت دارد. فرهنگ محیط زیستی و توسعه پایدار در تلاش است که نشان دهد تعادل باید میان طبیعت و انسان حفظ شود و اگر منفعتی هست هر دو طرف باید از آن بهره مند شوند و انسان نباید خودخواهانه با محیط زیست رفتار کند.

روز طبیعت روزی است که باید در کنار بهره مندی از طبیعت زیبا، بکوشیم آن را به زباله دان تبدیل نسازیم و به همه نشان دهیم که «روز طبیعت» فقط یک شعار نیست؛ بلکه نشانه شعور بالای مردمی است که می خواهند سال های سال از این طبیعت زیبا بهره مند گردند.

پس در این روز تلاش کنیم با رعایت نکاتی همچون: عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف، شکستن شاخ و برگ درختان، رها کردن مواد غذایی اضافه در طبیعت و همچنین جمع آوری زباله های اطراف خود، به حفظ محیط زیست و طبیعتی که به دامان آن رفته ایم.

الهام اولاد باغی، رئیس اداره محیط زیست، بهداشت، سلامت و غذا و داروی سازمان منطقه آزاد اروند

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه