پیام مدیر عامل محترم سازمان منطقه آزاد اروند به مناسبت برگزاری انتخابات اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد اروند؛ متن پیام به شرح زیر است :

بسمه تعالی

بیش از پنج قرن در جهان و بیش از یک قرن در کشور از عمر اتاق‏ های بازرگانی می‏ گذرد و امروزه این نهاد برای بیشتر فعالان اقتصادی نامی آشنا است.سابقه تاسیس اتاق بازرگانی خرمشهر به سال ۱۳۲۴ باز می گردد که در این سال اتاق بازرگانی آبادان نیز به صورت مشترک با اتاق خرمشهر شروع به فعالیت نمود .

کم کم با گسترش فعالیت های بازرگانی در بندر آبادان و افزایش تعداد تجار آبادانی عضو اتاق مشترک اتاق آبادان به صورت مستقل در سال ۱۳۵۳ تاسیس شد. که وجود دو اتاق در منطقه نشان از ظرفیت و پتانسیل بالای منطقه و سابقه تاریخی فعالیت های اقتصادی دارد و در بین سایر مناطق آزاد کشور و همچنین سایر استان ها امری بی نظیر است.

به این دلیل می بایست این موضوع را غنیمت شمرد و از آن برای توسعه اقتصاد و مرتفع نمودن چالش ها استفاده نمود.  یکی از چالش های موجود و بعبارتی مهم ترین آنها کارآفرینی است: نقش اتاق‏های بازرگانی در توسعه کار آفرینی از طریق توسعه تجارت و بویژه صادرات غیر نفتی بسیار اثر گذار می باشد. یکی از وظایف‏ اصلی اتاق‏های بازرگانی و بازرگانان هر کشور، گشودن دروازه‏های بازارهای خارجی برای کالاهای تولید شده در داخل است.هر بازرگان نماینده‏ ای است که کالاهای تولید شده در کشور خود را به دیگر کشورها عرضه می‏ کند.

نقش اتاق ‏های بازرگانی در توسعه کارآفرینی از طریق توسعه تجارت و بویژه صادرات غیر نفتی بسیار اثر گذار است.از سوی دیگر با مدیریت واردات کشور نسبت به اولویت دادن به کالاهای اساسی و استراتژیک و مواد اولیه مورد نیاز صنایع اهتمام ورزیده و با هدایت منابع ارزی کشور به سوی اولویت های معیشتی و تولیدی ضمن تامین کالاهای اساسی در کنار دولت، بازار ارز و سرمایه را به نقطه ثبات رساند و همچنین نسبت به تقویت کسب و کارهای منطقه در این برهه از زمان مبادرت ورزد.

اهمیت فراوان بخش خصوصی در تصمیم گیری و مشارکت فعالانه در اتاق های بازرگانی ، پارلمان بخش خصوصی رابه موقعیتی رسانده که می توانند نقش بسیار فعالی درسطح اقتصادی و توسعه بازرگانی داشته باشد.مهم ترین رسالت اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در منطقه استفاده حداکثری از امکانات و مزیت های مناطق آزاد  برای رشد و توسعه اقتصادی و کسب درآمدهای ارزی از محل صادرات محصولات تولید شده در منطقه است.

امید است اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی منطقه  در دوره جدید خود با توسعه توانمندی ها و تحکیم جایگاه خود به عنوان یک نهاد غیر دولتی، دانایی محور و فراگیر بتواند نسبت به افزایش تاثیر گذاری حضور فعالان اقتصادی و جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی سهم خود را در توسعه و بالندگی منطقه ادا نماید.

اکنون و در آستانه برگزاری نهمین دوره از انتخابات اتاق‌های بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی در کشور در مورخ ۱۱/۱۲/۹۷ ،بدینوسیله از کلیه فعالان اقتصادی منطقه دعوت بعمل می آورد با در دست داشتن کارت بازرگانی یا کارت عضویت معتبر در این رویداد مهم اقتصادی شرکت و به کاندیدای اصلح مورد نظر خود رای دهند. اتاق های بازرگانی  بعنوان پایگاه مطالبه گری توسعه اقتصادی و تسهیل فضای کسب و کار بخش خصوصی و همین طوری دیده بان روند تجارت و صنعت در منطقه می توانند با ارائه مشاوره به توسعه پایدار منطقه کمک شایان نمایند بدون شک حضور حداکثری و رای بالای شما می تواند به ایفای نقش بهتر منتخبان کمک بسزایی نماید.

 

اسماعیل زمانی مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد اروند

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا