فعالیت های منطقه آزاد اروند مثبت‌تر شده است

دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت: فعالیت‌های منطقه آزاد اروند در ۵ سال گذشته تغییر کرده و بسیار مثبت‌تر شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد اروند، مرتضی بانک در نشست خبری که امروز در محل سازمان منطقه آزاد اروند برگزار شد، اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که باید به آن دقت شود این است که شهرداری‌ها مستقل هستند و درآمد آن‌ها باید از خودشان باشد و باید بتوانند مسیرهای درآمدزا را مطابق قانون پیش ببرند.

وی افزود: این تصور که شهرداری‌ها توسط سازمان منطقه آزاد تأمین مالی شوند صحیح نیست. درآمدها در شهرداری آبادان و خرمشهر معادل هزینه‌هایشان است و این اتفاق خوبی نیست.

بانک بابیان اینکه شهرداری‌ها باید بتوانند درآمدهای پایدار خود را تقویت کنند و درآمدزایی خود را افزایش دهند، عنوان کرد: منطقه آزاد خود را از همراهی با مردم دور نمی‌بیند و توسعه اجتماعی و فرهنگی یکی از اهداف منطقه آزاد است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد عنوان کرد: ۲۲ پروژه شهری در منطقه آزاد اروند کلنگ زنی شد که نوعی کمک به ساختار شهری است. باید تعدادی المان‌های زیبای شهری در شهر ایجاد شود تا جذابیت‌های بصری شهر افزایش یابد و در جذب گردشگر کمک‌کننده باشد.

وی بیان کرد: برنامه‌های جدی‌تری برای توسعه آبادان و خرمشهر با کمک بنیاد مسکن داریم و بنا بود که رئیس بنیاد مسکن در سفر همراه ما باشد اما به دلیل مشکل زلزله‌ای که پیش آمد امکان حضور در منطقه آزاد اروند را پیدا نکرد.

بانک گفت: ۱۵ میلیارد تومان تا آخر سال به بحث مشکلات منطقه آزاد اروند تخصیص میابد هرچند که در مقابل مشکلات موجود مبلغ قابل‌توجهی نیست اما برنامه‌های ما در همین راستا است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد افزود: قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان بسیار مترقی؛ مردمی و اجتماعی است و نشان می‌دهد که نظام مدیریتی و قانون‌گذاری ما توجهی ویژه به جوان‌گرایی دارد.

وی بابیان اینکه میانگین نیروی انسانی را در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ۱۲ سال کاهش دادیم، اظهار داشت: در حوزه فرهنگ و اجتماعی تقریباً همه زیر ۳۰ سال و معاونین زیر ۴۰ سال هستند و در کل از نیروهای جوان استفاده‌شده است.

بانک عنوان کرد: طرح جامع منطقه آزاد جزئی از نیازهای اولیه همه مناطق است و باید بدانیم که شهر در چه مسیری پیش می‌رود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد اظهار کرد: مناطق آزاد کمتر از یک‌میلیون نفر جمعیت دارند و کمتر از نیم درصد از خاک کشور را تشکیل می‌دهند. بودجه این مناطق کمتر از ۳ هزار میلیارد تومان در سال است اما انعکاس آن خیلی فراتر از این‌ها است.

وی با اشاره به اینکه رشد این مناطق تنها با مشارکت بخش خصوصی امکان‌پذیر است، بیان کرد: ۷۰ درصد درآمدهای مناطق آزاد ما صرف توسعه عمرانی و ۳۰ درصد صرف هزینه جاری‌شده است.

بانک بابیان اینکه فعالیت‌های منطقه آزاد اروند در ۵ سال گذشته تغییر کرده و بسیار مثبت‌تر شده است، اظهار داشت: تحریم‌ها بسیار سخت‌تر، متفاوت‌تر و پیچیده‌تر از گذشته است و به نحوی طراحی‌شده که در مرحله اول افراد و شرکت‌ها را شامل شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد افزود: نمونه کاری که در بارانداز ۱۳ هکتاری شلمچه انجام شد را در کمتر جایی مشاهده کردم و طرح‌هایی نیز با کمک بخش خصوصی در منطقه آزاد اروند ایجادشده است که این مشارکت‌ها اقدامات خوبی قلمداد می‌شود.

وی عنوان کرد: پیگیر تعیین تکلیف مجتمع ۶ طبقه‌ای خرمشهر هستیم تا ظرف ۶ ماه آینده به‌طور کامل منتقل شوند و مشکل ساکنین این منطقه حل شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد اظهار کرد: به هر خانواده یک‌منزل مسکونی مستقل داده شود تا بتوانیم پایان این تراژدی تلخ را جشن بگیریم.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا