برگزاری همایش تجلیل از خبرنگاران منطقه آزاد اروند در خرمشهر

همایش تجلیل از اصحاب رسانه منطقه آزاد اروند در سالن همایش‌های اداره بنادر و دریانوردی خرمشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد اروند، همایش تجلیل از اصحاب رسانه منطقه آزاد اروند با حضور معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری و مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد اروند در سالن همایش‌های اداره بنادر و دریانوردی خرمشهر برگزار شد.
ریاض فرحانی مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد اروند در این مراسم اظهار کرد: شخصیتی که به لحاظ اجتماعی برای خود قائلم را مدیون اصحاب رسانه میدانم و به آن افتخار می‌کنم.
وی عنوان کرد: در برنامه‌ها همیشه از دوستان رسانه‌ای یادکرده و می‌کنیم و همواره بر این موضوع تأکیدداریم. در برنامه‌ای که برای خبرنگاران برگزارشده نیز تأکید کردیم که بدون هیچ محدودیتی نظر تمام اصحاب رسانه لحاظ شود تا برنامه‌ای در خورشان دوستان رسانه‌ای برگزار گردد
مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد اروند افزود: در اولین حضور خود در روابط عمومی سازمان منطقه آزاد اروند اعلام کردم که حاضریم در این سازمان برای اصحاب رسانه اعتباراتی را برای خانه مطبوعات و خانه رسانه در نظر بگیریم اما به دلیل اختلاف‌نظرهای حقوقی انجام نشد.
فرحانی تصریح کرد: هرگز تقابلی با هیچ رسانه‌ای نداشتیم سعی کردیم نسبت به برگزاری کارگاه‌های آموزشی اقدام کنیم تا انتقادهایی که انجام می‌شود نیز سازنده باشد
وی افزود: چنانچه خبرنگاران قصد پرسش از مدیران سازمان منطقه آزاد اروند را داشتند نیز آمادگی هماهنگی انجام این کار را داریم.
آبادان و خرمشهر نقطه اقتصاد کشور به جهان
سید مرتضی نعمت زاده معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند نیز در این مراسم بیان کرد: پیش از انقلاب، خرمشهر و آبادان مانند یک پریز برق اقتصاد دنیا را به کشور متصل می‌کردند.
وی افزود: پس از انقلاب قدرت‌های جهانی تصمیم گرفتند برق این پریز را قطع کرده و آن را نابود کنند درنتیجه در جنگ ۸ ساله خرمشهر و آبادان صدمات زیادی دیدند.
نعمت زاده عنوان کرد: پس از جنگ لایه کالبدی این شهرها ترمیم شد اما لایه زیرین‌ترمیم نشد و اقتصاد این شهرها رشد نکرد. این لایه نیز بعدها تا حدی‌ترمیم شد اما لایه سوم که لایه انسانی بود همچنان موردتوجه واقع نشد.
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند بیان کرد: سازمان منطقه آزاد اروند در مدیریت جدید، مبنا و اساس خود را بر توسعه انسانی و آموزش در همه ابعاد قرارداد.
وی اظهار کرد: اطلاع‌رسانی یک نقش بدیهی برای رسانه است و علاوه بر آن رسانه باید جامعه را به سمت توسعه ببرد. امروز مهم‌ترین مسئولیت رسانه توسعه انسانی است.
نعمت زاده گفت: رسانه یک موضوع بومی، منطقه‌ای یا ملی نیست و یک پدیده جهانی است و مانند دیگر پدیده‌های جهانی سرنخ آن می‌تواند خارج از تصمیمات ما قرار گیرد.

وی افزود: بعد از جنگ، اقتصادی که بر محور نفت و پالایشگاه بود پایان یافت و منطقه آزاد اروند امروز نیاز به محورهای اقتصادی جدید مانند گردشگری دارد و رسانه باید در شکل‌دهی به آن نقش مؤثری ایفا کند.
قدرت تولید محتوا
محمد خدادی مشاور رسانه‌ای دبیر شورای عالی مناطق آزاد نیز در این مراسم بیان کرد: در دنیای امروز قدرت اصلی قدرت تولید محتواست و ما بیشتر نظر منتشر می‌کنیم تا خبر.
وی بابیان اینکه ایجاد ارتباط مؤثر یکی از وظایف مهم رسانه است، اعلام کرد: وجود ۲۰۰ روزنامه با تیراژ یک‌میلیون نشان از این دارد که برای ما داشتن تعداد زیادی روزنامه مهم‌تر از تصویر آن بر افکار عمومی است.
خدادی گفت: توصیه من این است که به سمت تربیت کردن خبرنگاران تخصصی در حوزه‌های مختلف پیش برویم. ما نمی‌توانیم ارزش‌افزوده به خبر اضافه کنیم و خام فروش هستیم و باید بتوانیم ساده‌سازی، دسته‌بندی و مصداق سازی را در محتوای تولیدی خود اعمال کنیم.
وی افزود: باید به دنبال روزآمدی و کارآمدی باشیم و مشکل ما در مدل محتوا است، رسانه باید دوطرفه باشد و به شکلی نباشد که فقط یک‌طرف شنونده یک‌طرف گوینده باشد.
مشاور رسانه‌ای دبیر شورای عالی مناطق آزاد تصریح کرد: کارکرد اصلی رسانه باید «برای هم بودن» باشد و امروز در دنیا صرف «باهم بودن» نتیجه‌بخش نیست.
خدادی اظهار داشت: رسالت رسانه‌ها سنگین است و باید صدا و تاریخ شهرتان را به مردم دنیا برسانید. ایران امروز نیاز به صدایی واحد دارد و برای عبور از مشکلات باید برای هم باشیم چراکه پاک‌ترین خون‌های تاریخ در این خطه ریخته شده است و حداقل تکلیف ما در رسانه انتقال این پیام است.
اعلام آمادگی سازمان منطقه آزاد اروند
محمد محسنی مدیرکل اداره بنادر و دریانوردی خرمشهر نیز در این مراسم بیان کرد:رسانه‌ها زبان گویا و گوش‌های شنوای جامعه هستند و اگر مدیری به رفع نگرانی و دغدغه‌های رسانه توجه نکند قطعاً در حوزه خود موفق نمی‌شود چراکه مطالبات قشر رسانه به نمایندگی از مردم و خواست مردم است.
وی افزود: اگر هر فرد نقد را بپذیرد و اشکالات اجرایی را در سیستم کاری خود شناسایی و رفع کند دچار بسیاری از مشکلات نمی‌شویم.
محسنی بابیان اینکه سازمان بنادر یکی از سازمان‌هایی است که در حوزه رسانه و تعامل با این قشر پیشتاز است، عنوان کرد: سازمان منطقه آزاد اروند نیز اعلام آمادگی کرده است تا در کنار رسانه و در شهرهایی که خط مقدم دفاع مقدس بوده‌اند در احیای حقوق مردم تلاش کنند.
محسنی گفت: گردشگری در دنیا تنه به تنه نفت پیش می‌رود و نقش مهمی در اقتصاد کشورها ایفا کرده و با توجه به اینکه کشور دارای سواحل زیادی است می‌تواند از این موضوع به نفع رونق خود استفاده کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه